Frequently Asked Questions und Tipps

…Regeln in mehr Detail und Tipps

Je vhodná i pro dospěláky?

Určitě. Pobavíte se, něco se dozvíte a pokocháte se krásnými obrázky. A upevníte vztahy s těmi, kdo budou hrát s vámi 😉

Není hra zbytečně drahá?

Cena hry odpovídá tomu, že všech 150 dílů, ze kterých se skládá, je vyrobeno poctivými českými firmami. Dílo zlatých českých ručiček a chytrých českých hlaviček. Poctivost dokládá i to, že na rozdíl od většiny současných her na trhu v krabici nejsou žádné vycpávky, takže nekupujete vzduch a krabice s hrou u vás nebude zabírat žádné zbytečné místo.

Vychází hra ze skutečnosti, nebo jde o fantasy?

Skutečnost 100 %, fantasy 0 %. I když to možná někoho zklame. Přesto vás zavede do světa, o kterém možná nic nevíte, i když se v něm často pohybujete. Takže vám tahle hra možná otevře oči a uvidíte výsledky lidské péče, které jste až dosud považovali za něco, co je samo od sebe.

Opravdu u nás fungují strážci přírody?

Je to tak. V národních parcích jsou profesionální strážci, kteří mají stráž přírody jako zaměstnání. Leckde jinde pak fungují dobrovolní strážci se stejnými pravomocemi, ale bez platu. prostě nadšenci. Více o nich píšeme jinde.

Dá se hra někde půjčit?

Trochu zjednodušenou verzi dostala řada kroužků, které se zabývají ekologickou výchovou. Na školách, v knihovnách, ve skautských oddílech. Ale jestli zrovna u vás a jestli vám ji půjčí, to nevíme.

Kolik času zabere hraní?

Jedna hra trvá zhruba hodinu. Při první hře s podrobným studiem pravidel počítejte raději se dvěma hodinami.

Úpravy povoleny: Budete-li si hru chtít upravit, ať už komponenty nebo pravidla, jděte do toho. Budete-li se svou úpravou spokojení, dejte nám to vědět, rádi se inspirujeme od vás!

Postavy: Jako nenáročné rozšíření můžete zavést postavy. Sedm figurek má stejnou barvu jako sedm kroužků vybavení. Můžete tedy hrát na to, že daná figurka má barevně odpovídající vybavení i v případě, že nenese kroužek své barvy. Chcete-li si hru zjednodušit, pak kromě tohoto “přirozeného” vybavení může nést ještě dva kroužky jiného vybavení. Pokud si hru naopak chcete ztížit, může nést už jen jeden kroužek. Fialová figurka pak může mít buď zákony jako vybavení, nebo např. může vždy postoupit ještě o políčko dále, než vychází podle hodu zelenou kostkou, nebo vždy hodí o 2 body více při řešení událostí, než vychází podle hodu normální kostkou. Případně si můžete vymyslet další “dovednosti” postav, ke kterým si můžete i vytvořit karty s popisem.

Řešení událostí: Možná patříte k těm, kterým to ani po přečtení návodu není jasné. Takže: každý puntík na kostce představuje jeden bod obtížnosti. Řešíte-li událost s obtížností VI, může se vám podařit hodit kostou šestku a máte vyřešeno. Pokud hodíte menší číslo, třeba trojku, vyřešili jste jen 3 body obtížnosti a 3 vám ještě zbývají. Pootočíte ukazatel u kartičky události na desce řešení událostí na hodnotu III. V dalším tahu (až na vás přijde řada) tedy pokračujete v řešení a pokud hodíte trojku, čtyřku, pětku nebo šestku, máte vyřešeno. Pokud hodíte jedničku nebo dvojku, opět jen pootočíte ukazatel náročnosti a čekáte na další tah. Také může mezitím přijít další strážce na pomoc a s řešením události vám pomůže ve svém tahu.

Černý zip-sáček je určený na žetony, aby při jejich losování nemohl být výběr žetonu ovlivňován. Určitě by byl příjemnější plátěný sáček se stahováním na šňůrku. Můžete si takový vyrobit už teď, nám se jej snad podaří zajistit do dalšího vydání hry, pokud o ni bude ještě zájem.

Kůra stromu, která vytváří pozadí desky řešení událostí, není jen tak nějaký strom. Jde o fotografii kmene památného stromu – Lípy Johanky z Rožmitálu (kód ÚSOP 105780).

Otočné ukazatele na desce řešení událostí nesou snímek letokruhů z jiného stromu – smrku. Rostl na svahu hory Buglata (vrchol 832 m n. m.) poblíž Jaronína v CHKO Blanský les. Průřez kmenem je uložený na Správě CHKO Blanský les v Českém Krumlově – Vyšném. Zachycuje letokruhy z období 1908 až 2008 a tento smrk se tedy dožil nejméně 100 let.

Otočný ukazatel tahů: Poznali jste, které květině patří květ? Arniku už dnes v přírodě potkáme jen vzácně, proto patří mezi ohrožené druhy, chráněné zákonem.

Zelený notebook: Barva kroužků vybavení odpovídá dle možností tomu, jak vypadá takové vybavení ve skutečnosti. Ale viděli jste už někdy zelený notebook? My ne, a to je právě to “dle možností”. Výrobce kroužků jich neměl k dispozici tolik, kolik jsme potřebovali na to, aby zelené bylo jiné vybavení. A protože notebook je ve hře jen jeden, dostal zelený kroužek právě on.

Dřevěné kostky a figurky pocházejí z DETOA Albrechtice s.r.o. V továrně je nejen obchůdek s nabídkou výrobků i zbytkových dílů, ale nabízejí i průvodcované exkurze po celém výrobním procesu. To rozhodně stojí za to!

Plast je past: V Malém strážci se snažíme plastům vyhýbat. Možná namítnete, že Igráček je plastový a kroužky a sáčky ve hře také. Jenže, byl by papírový nebo dřevěný Igráček ještě Igráčkem? Nebyl. A díky tomu, že je z plastu, vydrží na hraní dlouho. Sáčky ve hře? Ani ty nejsou jednorázové. Vybrali jsme takové, které by měly vydržet sloužit po dobu životnosti hry a dost možná i déle, pokud jim dáte druhou šanci. Jakékoli jiné řešení by se navíc projevilo na ceně hry, přitom jsme ji chtěli udržet dostupnou. A kroužky vybavení? Tam jsme prostě nenašli jiné řešení. Pokud vás napadá, jak to udělat bez plastů, rádi se necháme inspirovat!