Papírový model LandRover Defender

Připravili jsme pro vás papírový model LandRover Defender – auta strážců přírody z Národního parku České Švýcarsko i s přívěsem. Věříme, že se vám bude vámi slepený model líbit stejně, jako se nám líbí jeho předloha a modely z ověřovacích staveb vystřihovánky.

Předloha – Land Rover Defender 110

Defender slouží oddělení strážní služby od října 2001, ve druhém roce existence NP České Švýcarsko. Oddělení strážní služby tak získalo neocenitelného pomocníka, především pro jeho průchodnost v terénu. To strážci ocenili např. i při evakuaci skautského tábora, když nezbylo nic jiného než přejet rozvodněnou Jetřichovickou Bělou. Strážci mohou využít závěsné zařízení pro připojení vozíků i vyšší hmotnosti. Do auta se vejde celkem až 9 osob, což strážní služba ocenila při různých brigádách a exkurzích. 

Hromadně se tímto autem jezdí také na setkání strážců organizovaná v jiných chráněných územích. Na delší cesty je ale přece jenom trochu nepohodlné. V roce  2015 vozidlo prošlo generální opravou v někdejším Vojenském opravárenském podniku, dnes firmě CD MOTOR v Českém Dubu. Po této opravě může auto fungovat dalších 10 let. Model zachycuje vozidlo ve stavu, v jakém sloužilo v roce 2018. V té době mělo najeto 700 000 km převážně v terénu. Má uzávěry diferenciálu přední i zadní nápravy, dále je vybaveno kompresorem, ochranným rámem, drátěnými kryty předních i zadních světel a střešními nosiči.

Správa NP České Švýcarsko je jediná organizace v rámci Ministerstva životního prostředí, která tento typ vozidla vlastní. Defendery ale můžete vidět u strážců národních parků prakticky po celé Evropě.

Land Rover Defender byl vyvinut původně pro anglické farmáře ve dvacátých letech minulého století. TD5 navazuje na předchozí modely a svou konstrukcí se vyznačuje především vysokou průchodností v terénu. Vozidla Land Rover Defender už se ve Velké Británii od roku 2016 nevyrábí. Celkem do světa vstoupilo přes 2 000 000 kusů modelu Defender. A stále jezdí velké množství, především jako vojenská vozidla.

Předloha – ekovýchovný přívěs

Inspirací pro ekovýchovný přívěs byly tzv. Waldmobily používané v SRN a Rakousku v podobě dodávek nebo přívěsů. Správa NP České Švýcarsko připravila projekt, který tuto myšlenku zhmotnil i v České republice v podobě dvounápravového skříňového přívěsu. Projekt finančně podpořilo Ministerstvo životního prostředí. Na realizaci se nakonec podílelo více než 10 firem.

Přívěs byl do provozu uveden v roce 2017. Správa NP České Švýcarsko jej používá při akcích pro veřejnost v terénu. V přívěsu mají strážci bohaté moderní vybavení.

Vybavení přívěsu:

 • systém polic
 • skládací dřevěné lavice a stoly
 • dřevěné židličky
 • nůžkové stany s potiskem (dva 3×3 m, jeden 3×6 m)
 • fotovoltaický panel a baterie
 • interaktivní dataprojektor (vozík slouží jako interaktivní tabule, ale ve výbavě je také promítací plátno)
 • ozvučení
 • mikroskopy s LCD panelem
 • 10 siluet zvířat (vlk, rys, jezevec, liška, čáp…)
 • bednička plná zvuků
 • výstava o NPČŠ vč. 10 stojanů
 • stativové dalekohledy
 • entomologické pomůcky pro odchyt a určování hmyzu
 • interaktivní panel “Žabí putování”
 • interaktivní hra “Jezevčí nora”
 • další materiály dle aktuální potřeby

Papírový model LandRover Defender  1:32 

Papírový model LandRover Defender jsme připravili v tradičním měřítku 1:32, ale na kopírce můžete měřítko snadno změnit. V takovém případě nezapomeňte zohlednit tloušťku papíru. Jste-li začínající modeláři, je pro vás nejlepší základní verze auta, pro zkušenější pak doporučujeme doplňující díly a přívěs. Mistři si pak mohou dodělat třeba interiér a prosklená okna nebo otevírací dveře přívěsu (díly k takovým úpravám ale vystřihovánka neobsahuje).

Vystřihovánka má rozsah 3 listy A4, tištěno ofsetem na klasický vystřihovánkový papír. Vystřihovánka obsahuje v základní verzi celkem 13 číslovaných dílů pro auto. V rozšířené verzi jde o 30 číslovaných dílů auta a 14 číslovaných dílů přívěsu.

Návod na stavbu najdete ke stažení zde. Postupně se pokusíme sem nabídnout ke stažení i další doplňky. Budeme vděční za jakékoli podněty, které zde případně i zveřejníme ve formě tipů pro stavitele.

Tip 1: V závislosti na přesnosti lepení a vůlích v uložení náprav může dojít k rozdílu mezi výškou oje přívěsu a naznačenou dírou “tažného zařízení” Defenderu. Doporučujeme proto díru v dílu 4 Defenderu udělat až jako poslední krok při stavbě soupravy, případně oj přívěsu (díl 12) před přilepením vyzkoušet a vytvarovat dle potřeby.

Tip 2: Rozhodnete-li se pro střešní nosníky (díl 30) z dřevěných hranolků místo drátku, můžete použít vždy dva krátké svislé přilepené na cca 3/4 výšky držáků (spodek držáku musí zůstat volný pro přilepení ke střeše). Držáky se tím pěkně zpevní.

Model 1:100 – Defender s přívěsem

Vystřihovánka je k dispozici i v měřítku 1:100 pro začínající modeláře. V základní “krabičkové” verzi má Defender jeden díl a přívěs tři. Zkušenější modeláři jistě využuijí všechny doplňkové díly, tedy celkem 21 (9 auto + 12 přívěs) číslovaných dílů.

Materiál pro tuto stránku nám poskytl bývalý hlavní řidič vozidla, Vašek Nič, a Jakub Juda (Správa NP České Švýcarsko). Oběma moc děkujeme za spolupráci, jakož i dalším, kdo se na přípravě vystřihovánky různou měrou podíleli.