Tipy a zajímavosti

…aneb Na co nebylo v návodu místo a co jsme tehdy ještě nevěděli

Úpravy povoleny: Budete-li si hru chtít upravit, ať už komponenty nebo pravidla, jděte do toho. Budete-li se svou úpravou spokojení, dejte nám to vědět, rádi se inspirujeme od vás!

Zjednodušená pravidla: Hrajete s malými dětmi nebo jste se „na první dobrou“ nepopasovali s pravidly? Zkuste to takhle:

Hrát může 2-8 hráčů. Připravte herní plán, odpovídající počet figurek a neprůhledný sáček se žetony. Ostatní komponenty nebudete potřebovat. Ze sáčku vylosujte postupně 8 žetonů událostí a rovnoměrně je rozmístěte na herní plán. Určete začínajícího hráče.  Každý hráč ve svém tahu postupuje o 1-3 políčka. Dojde-li na políčko se žetonem události, bere si tento žeton k sobě a dál už v tomto tahu nepostupuje. Za každý žeton odebraný z herního plánu se ze sáčku ihned vylosuje další žeton a umístí na některé políčko, kde nestojí žádná figurka. Na tahu je další hráč ve směru hodinových ručiček. Hra končí po uplynutí stanoveného času (např. 30 minut), nebo když jsou všechny žetony rozebrány hráči. Vítězí hráč s nejvíce nasbíranými žetony. Každý se může pochlubit, jaké události se mu podařilo vyřešit – číslo na žetonu odpovídá číslu události v seznamu.

Stavebnicová pravidla: Vyberte si jednoduše jen ta pravidla, která chcete. Můžete je do hry zařadit postupně.

Verze: První vydání hry Strážci přírody má dvě verze: 300 kusů určených zdarma pro přírodovědné kroužky bylo podpořeno grantem Ministerstva životního prostředí. Výrobní náklady však byly o dost vyšší, než kolik grant pokryl. Proto jsme šetřili, kde se dalo. Příkladem mohou být nezbroušené figurky hráčů. Souběžně bylo vyrobeno dalších 300 kusů hry na prodej. Zde jsou již figurky zbroušené tak, aby mohly pohodlně nést vybavení, ale ostatní zůstalo stejné. O něco později vznikla anglická mutace pravidel pro zájemce z dalších zemí. Ostatně s tím se počítalo od začátku, proto jsou popisky na krabici rovnou vedle češtiny i v angličtině. A pak přišla na řadu i německá verze, protože máme mezi přáteli i řadu německých strážců. V ní jsou hraničníky s českým státním znakem nahrazeny symbolem rezervací používaným v Německu.

Postavy: Jako nenáročné rozšíření můžete zavést postavy. Sedm figurek má stejnou barvu jako sedm kroužků vybavení. Můžete tedy hrát na to, že daná figurka má barevně odpovídající vybavení i v případě, že nenese kroužek své barvy. Chcete-li si hru zjednodušit, pak kromě tohoto „přirozeného“ vybavení může nést ještě dva kroužky jiného vybavení. Pokud si hru naopak chcete ztížit, může nést už jen jeden kroužek. Fialová figurka pak může mít buď zákony jako vybavení, nebo např. může vždy postoupit ještě o políčko dále, než vychází podle hodu zelenou kostkou, nebo vždy hodí o 2 body více při řešení událostí, než vychází podle hodu normální kostkou. Případně si můžete vymyslet další „dovednosti“ postav, ke kterým si můžete i vytvořit karty s popisem.

Řešení událostí: Možná patříte k těm, kterým to ani po přečtení návodu není jasné. Takže: každý puntík na kostce představuje jeden bod obtížnosti. Řešíte-li událost s obtížností VI, může se vám podařit hodit kostkou šestku a máte vyřešeno. Pokud hodíte menší číslo, třeba trojku, vyřešili jste jen 3 body obtížnosti a 3 vám ještě zbývají. Pootočíte ukazatel u kartičky události na desce řešení událostí na hodnotu III. V dalším tahu (až na vás přijde řada) tedy pokračujete v řešení a pokud hodíte trojku, čtyřku, pětku nebo šestku, máte vyřešeno. Pokud hodíte jedničku nebo dvojku, opět jen pootočíte ukazatel náročnosti a čekáte na další tah. Také může mezitím přijít další strážce na pomoc a s řešením události vám pomůže ve svém tahu.

Černý zip-sáček je určený na žetony, aby při jejich losování nemohl být výběr žetonu ovlivňován. Určitě by byl příjemnější plátěný sáček se stahováním na šňůrku. Můžete si takový vyrobit už teď, nám se jej snad podaří zajistit do dalšího vydání hry, pokud o ni bude ještě zájem.

Kůra stromu, která vytváří pozadí desky řešení událostí, není jen tak nějaký strom. Jde o fotografii kmene památného stromu – Lípy Johanky z Rožmitálu (kód ÚSOP 105780).

Otočné ukazatele na desce řešení událostí nesou snímek letokruhů z jiného stromu – smrku. Rostl na svahu hory Buglata (vrchol 832 m n. m.) poblíž Jaronína v CHKO Blanský les. Průřez kmenem je uložený na Správě CHKO Blanský les v Českém Krumlově – Vyšném. Zachycuje letokruhy z období 1908 až 2008 a tento smrk se tedy dožil nejméně 100 let.

Otočný ukazatel tahů: Poznali jste, které květině patří květ? Arniku už dnes v přírodě potkáme jen vzácně, proto patří mezi ohrožené druhy, chráněné zákonem.

Zelený notebook: Barva kroužků vybavení odpovídá dle možností tomu, jak vypadá takové vybavení ve skutečnosti. Ale viděli jste už někdy zelený notebook? My ne, a to je právě to „dle možností“. Výrobce kroužků jich neměl k dispozici tolik, kolik jsme potřebovali na to, aby zelené bylo jiné vybavení. A protože notebook je ve hře jen jeden, dostal zelený kroužek právě on.

Dřevěné kostky a figurky pocházejí z DETOA Albrechtice s.r.o. V továrně je nejen obchůdek s nabídkou výrobků i zbytkových dílů, ale nabízejí i průvodcované exkurze po celém výrobním procesu. To rozhodně stojí za to!

Plast je past: V Malém strážci se snažíme plastům vyhýbat. Možná namítnete, že Igráček je plastový a kroužky a sáčky ve hře také. Jenže, byl by papírový nebo dřevěný Igráček ještě Igráčkem? Nebyl. A díky tomu, že je z plastu, vydrží na hraní dlouho. Sáčky ve hře? Ani ty nejsou jednorázové. Vybrali jsme takové, které by měly vydržet sloužit po dobu životnosti hry a dost možná i déle, pokud jim dáte druhou šanci. Jakékoli jiné řešení by se navíc projevilo na ceně hry, přitom jsme ji chtěli udržet dostupnou. A kroužky vybavení? Tam jsme prostě nenašli jiné řešení. Pokud vás napadá, jak to udělat bez plastů, rádi se necháme inspirovat!

Koupit hru