Soutěž “Papírová ochrana přírody”

Pod pojmem “papírová ochrana přírody” se většinou vyjadřuje nastavení ochrany přírody v právních předpisech a dalších dokumentech. Často se tím naznačuje, že v praxi to moc nefunguje. Pojďme společně dát tomuto výrazu lepší význam. Vždyť my, “papíroví modeláři”, se tak nazýváme proto, že děláme modely z papíru, a ne proto, že máme na nějakém glejtu napsáno, že jsme modeláři. A tahle soutěž snad díky nám přírodě pomůže.

Soutěž byla uvažovaná jako doplňková pro pražské kolo sezóny 2021, protože ji připravili pražští strážci přírody. Ale jak víme, protipandemická opatření sice přejí modelařině, ale nepřejí setkávání. Tak to pojďme udělat online!

Strážci přírody s autem u rezervace

S čím se soutěží

Předmětem účasti v soutěži jsou modely, jejichž převažujícím materiálem je papír. Tématicky musí model vyjadřovat nějakou myšlenku vztahující se k ochraně přírody. Nezáleží, jestli je model seskládaný nasucho, slepený natupo nebo chlopněmi, jestli jsou díly vystříhané, vyřezané nebo vypálené, jestli je model koupený nebo vymyšlený, jestli je barvený ofsetem, pastelkami nebo vůbec. Záleží, jestli model dokáže oslovit, jestli je z něj vidět láska k přírodě a jak moc model k její ochraně inspiruje diváky. Tématickou inspiraci můžete hledat nejen u Malého strážce, doporučujeme třeba i strážce z Moravského krasu nebo facebookové stránky národních parků, chráněných krajinných oblastí a ochranářských nevládních organizací.

Do soutěže se nezasílá vlastní model, ale následující:

  • název modelu: 1-3 slova
  • fotografie: 1-5 kusů digitálních fotografií formátu JPG (delší strana by měla mít nejméně 1000 px, optimální velikost souboru do 2 MB)
  • vzkaz: jedna věta (nebo souvětí z nejvýše tří vět), která by měla diváky inspirovat k ochraně přírody, ať už na úrovni zamyšlení (např. “Mohl by návrat lodních mlýnů pomoct vodním živočichům?“, postojů (např. “Nedopusťme oslabení ochrany ledňáčka!”), emocí (např. “Z kudlanky jde strach, přesto je svým způsobem krásná”), chování (např. “Běž ven a zasaď strom“) nebo jakkoli jinak.
  • popis modelu: popis není povinný, ale můžete ho připojit, pokud považujete za důležité například upozornit na nějaký detail modelu
  • osobní údaje: jméno, věk (ke dni odeslání), e-mailová adresa (ta bude sloužit výhradně ke komunikaci pořadatele se soutěžícím, nebude nikde zveřejněna ani poskytována dalším osobám)

To vše je potřeba zaslat prostřednictvím Google formuláře. S ohledem na vkládání fotografií může být vyžadováno přihlášení k účtu Google. Přihlášku může odeslat i jiná osoba, ale pouze se souhlasem modeláře, který model vytvořil. Odesláním uvedených podkladů modelář souhlasí s účastí v soutěži a s využitím podkladů pro propagaci ochrany přírody a papírového modelářství. Potvrzením převzetí uvedených podkladů z naší strany se modelář stává účastníkem soutěže.

Na akce pro veřejnost je někdy třeba dovézt rozsáhljší vybavení, tak se hodí dodávka.

Uzávěrka přihlášek

Abyste měli dost času a zároveň mohli využít opatření omezující pohyb pro vymýšlení a tvorbu modelů, bude uzávěrka 30. června 2021 (24:00).

Hodnocení modelů

Modely se hodnotí na základě zaslaných podkladů. Je tedy potřeba věnovat dostatečnou péči jak při samotné stavbě modelu, tak při přípravě ostatních podkladů do soutěže. Soutěžní modely budou hodnotit jak zkušení papíroví modeláři, tak strážci přírody. Hodnotí se:

  • Celkový dojem modelu (50 %): obdobně jako na běžných soutěžích papírových modelářů
  • Síla vzkazu (30 %): jak moc se týká aktuálních problémů hlavně české ochrany přírody a jak moc bere za srdce
  • Kvalita fotografií (20 %): jak moc dobře je vidět to, co má být vidět

Hodnocení probíhá po věkových kategoriích: mladší žáci (12 let a mladší), starší žáci (13-15 let), junioři (16-21 let), senioři (22 let a více). V případě malého počtu soutěžících si pořadatel vyhrazuje právo některé kategorie sloučit.

Vyhlášení výsledků proběhne na těchto stránkách. Všichni účastníci budou o výsledcích informováni také e-mailovou zprávou.

Ceny pro soutěž

Výherci si budou moci vybrat zboží z dílny MalýStrážce.cz a od partnerů akce, kterým patří naše poděkování:

Betexa logowww.betexa.cz
ERKOTYP - obchod s vystřihovánkamierkotyp.cz
Aki models neboli v-TOM - vystřihovánky architekturywww.akimodels.cz
Ondřej Hejl - konstrukce papírových modelůOndřej Hejl

Abyste se mohli těšit a přesem si vytipovat, jakou cenu byste chtěli získat, máme pro vás i přehled konkrétních cen.

Křižák pruhovaný je zajímavým druhem, který se k nám dostal až v posledních letech.