Jsem připravený na terén, který navštívím. Seznámil jsem se s tím, jaké živočichy můžu potkat a jaké je v takových případech vhodné chování (včetně uložení potravin).
Proč? Abych si zabalil odpovídající vybavení, musím se nejdřív seznámit s podmínkami panujícími v místě, do kterého se chystám. Například když se chystám do hor, budu nejspíš potřebovat pohorky, ale některé úseky mohou vyžadovat i ferratovou sadu. Pro přespání v oblasti s výskytem medvěda si musím přibalit lano a vak, abych potraviny na noc zavěsil do potřebné výšky, pokud nebudu spát na tábořišti s odolnými kovovými schránami. Návštěva přírody bez odpovídajícího vybavení je hazardem s bezpečností mojí i přírody.
Znám a umím plně pracovat se svým vybavením. Znám předpověď počasí. Mám vhodné oblečení, potřebné léky i jídlo a pití pro plánovanou aktivitu. Jsem připraven na změny počasí, extrémní počasí, rizika a nebezpečí. Vždy nosím lékárničku. Mám mapu, případně i kompas a GPS a umím je používat; můj mobil nemusí mít v navštívené oblasti signál. Seznámil jsem se s omezeními pro táboření, mám vařič, palivo do něj i nádobí, pokud potřebuju. Mám sáček na všechny svoje odpadky včetně toaletní lopatky nebo sáčků.
Proč? Seznámení se s místním klimatem je nezbytné, ale pomocí předpovědi počasí se dozvím i o blížících se bouřkách a dalších netypických výkyvech, které pro mě mohou znamenat nebezpečí smrti. Pokud pravidelně užívám léky, musím je mít s sebou, abych zůstal v kondici. Věnování se neobvyklým aktivitám představuje stres pro mé tělo, které může reagovat neočekávaným způsobem. I malé zranění může vést k závažným komplikacím, pokud se včas správně neošetří. Vlastnictví moderní techniky nic neznamená, pokud ji nezvládnu využít i ve vypjatých situacích. Chytrý telefon mi může v lecčems hodně pomoct, ale některé jeho služby mohou mimo domovskou oblast fungovat omezeně a už vůbec mi nepomůže s vybitou baterií. Přenocování venku je v řadě chráněných území zakázané, omezení se liší v různých územích. Zanechávání odpadu (včetně metabolických produktů) v přírodě vadí nejenom po estetické stránce, ale může i způsobit smrt divokým zvířatům nebo měnit způsoby jejich chování natolik, že se stanou nebezpečnými pro návštěvníky.
Co se může stát? V srpnu 2019 bylo 5 turistů usmrceno a 160 zraněno při bouřce ve Vysokých Tatrách (PL/SK). Většinou byli zasaženi bleskem přes ocelový řetěz zabezpečující cestu pod vrcholem Wielki Giewont. Místní meteorologové přitom přes média a mobilní aplikace vydali varování několik hodin před příchodem bouřky.
Výlet jsem si naplánoval mimo časy nejvyšší návštěvnosti (víkendy, prázdniny…) i mimo období citlivá pro přírodu (rozmnožování, krmení mláďat).
Proč? Životní cykly v přírodě jsou často jiné než u lidí. Turisté se často kumulují na místech v jednom určitém čase. I když celkové počty návštěvníků v území vypadají snesitelně, vrcholy návštěvnosti mohou být vysoko nad únosnou kapacitou přírody. Období s nízkou návštěvností naopak nabízejí zážitek divočiny nerušený jinými lidmi. To ale neznamená, že bychom měli dělat výlety v noci nebo jinou dobu, kdy příroda potřebuje klid.
Vím, že každé území je jiné. Odlišné charakterem přírody i zákonnými omezeními.
Proč? Výjimečná místa potřebují výjimečná omezení. Pravidla pro návštěvníky, které znám z jiných dříve navštívených míst, se mohou lišit od těch platných v území, do kterého se chystám nyní. Když chci vidět něco jedinečného, musím být připravený dodržovat zvláštní omezení.
Znám omezení i zvláštní potřeby své destinace, včetně možností sběru hub a plodů, lovu zvěře i rybolovu. Zvláštní omezení se mohou vztahovat na některé aktivity jako horolezectví, paragliding, drony apod. Přesné informace mohu předem získat v turistických infocentrech, na webových stránkách, na místních úřadech, v knihách, místních klubech a obchodech. Zkontroloval jsem, že mnou plánované aktivity jsou v daném místě povolené nebo jsem si obstaral povolení, pokud ho potřebuji. Znám omezení platná pro mě stejně jako pro celou moji skupinu nebo mého psa.
Proč? V určitém místě platí omezení, která ho chrání. Jejich následování umožňuje udržet území v příznivém stavu a nabídnout budoucím návštěvníkům stejně silný prožitek. Jiná omezení se mohou vztahovat na různé aktivity nebo typy návštěvníků.
Znám dobře svou skupinu. Skupina je dostatečně malá z důvodů ochrany prostředí i bezpečnosti. Vím jaké zkušenosti a dovednosti má každý člen skupiny. Ujistil jsem se, že každý ve skupině ví, jak se správně chovat v přírodě.
Proč? I když sám mohu být zásadovým milovníkem a ochráncem přírody, chování lidí ve skupině je často odlišné. Možné nepříznivé dopady se násobí početností mé skupiny. Jako člen skupiny neodpovídám jen sám za sebe, ale i za celou skupinu.
Důvěryhodné osobě jsem sdělil, kam jdu a kdy mám v plánu se vrátit. Zapisuju se do návštěvních knih. Plánuju podle okolností.
Proč? Pokud se mi stane něco neočekávaného, dostanu pomoc. Na druhou stranu, nikdo nebude vyvolávat planý poplach, když dávám průběžně vědět, že je vše v pořádku, i když třeba ne zcela podle plánu. Záchranná akce totiž může představovat významné poškození přírody, přestože k ní nemusí být důvod.
Co se může stát? Muž z dvojice českých turistů zemřel v roce 2016 na Routeburn Track (Nový Zéland). Cesta byla v tu dobu přchodně uzavřena a pár navíc podcenil počasí. O svém výletu nikoho neinformovali, takže záchranná operace byla zahájena se zpožděním několika týdnů.