V létě 2021 jsem dostal za úkol pořídit vybavení pro dobrovolné strážce přírody. Kromě košile a bundy se vybavení používané strážci dost liší podle zaměření jejich služby. Co to může být se podívejte třeba v článku Jaká výbava je v batohu strážce přírody. Ale to, co s sebou do terénu strážci nosí, se musí vždy do něčeho dát a je dobré mít přitom volné ruce. Tedy batoh je potřebný pro všechny. Koordinátoři stráže přírody z regionů to potvrdili, o batohy byl zájem v počtu více než 100 kusů. S tím se už dá zajímavě pracovat.
Požadavky na strážcovský batoh
Na základě sebraných zkušeností jsem stanovil základní požadavky naší poptávky. Strážcovský batoh musí být pohodlný na jednodenní (celodenní) nošení do přírody. Musí být vhodný pro muže i ženy. Batoh musí mít alespoň 2 komory se samostatným otvorem, být ušitý z pevného odolného materiálu, nepromokavý nebo dodaný s pláštěnkou na batoh. Musí mít široké nastavitelné popruhy a odvětrávaná záda. Objem by měl být 25-40 litrů. Výhodou je provedení v přírodních barvách, reflexní prvky, další členění prostoru – vnitřní i postranní kapsy, možnost výšivky nebo trvanlivého tisku nápisu STRÁŽ PŘÍRODY. A abychom to mohli dotáhnout do zdárného konce, musíme se vejít do jednotkové ceny 1.000 Kč vč. DPH.
Nabídky
S touto specifikací jsem oslovil několik českých dodavatelů. Někteří nereagovali, HUDY se omluvil, že se do uvedené ceny nevejde. Nabídky poslali LOAP, ALPINE PRO a HUSKY CZ. Všichni 3 dodavatelé ochotně poskytli mnou předvybrané vzorky svých batohů pro vyzkoušení. Doma se mi tak sešly batohy Nati, Hunter 45, Malmo, Grebb, Skid, Stingy a Salmon. Označení “městský batoh” není na škodu, i pod tímto štítkem jsou použitelné modely. Nepromokavost jsme nemohli u vzorků testovat. Všechny batohy mají prsní spojku, to je fajn. Všechny mají více oddělených kapes a všechny působí reprezentativně. Takže bylo jasné, že výběr nebude snadný.
Velikost a členění prostoru
Do všech dodaných batohů se vejde i smaltovaná tabule se státním znakem (30×30 cm), když je potřeba ji v terénu vyměnit. Do požadovaného rozpětí objemu se ale nevešly Nati a Hunter 45. Přesto by i Nati byl využitelný, ale hledáme univerzální batoh a 20 litrů by přeci jen někdy bylo málo. Naopak 45 litrů Huntera je dostatečných snad na každou strážcovskou příležitost, jenže řešení válcovitým prostorem plněným shora není na množství drobnějšího obsahu vhodné. Ale pojme i sekeru a podobné delší nástroje.
Ostatní modely mají objem 26-30 litrů, což je ideální. Všechny mají dvě malé boční kapsy. Do nich rád dávám láhev s pitím, toaletní lopatku, pytel na odpadky nebo papírové kapesníčky. Tyto batohy mají také vždy vnitřní přepážku vhodnou třeba na notebook (ten strážci většinou nenosí) nebo desky s papíry formátu A4. Všechny mají také menší kapsy na zip, což je dobré na pouzdro s doklady, peněženku, příkazové bloky, psací potřeby, powerbanku apod. Zejména Nati (dokonce s organizérem v přední kapse, pro úřednickou práci strážce přírody ideální) a Malmo nabízejí různých kapes a přepážek víc, což uspokojí pořádkumilovné systematiky.
Skid a Salmon mají jednu přední kapsu otevřenou jen s přezkou, což omezuje typ věcí, které se do ní hodí dávat (aby to nepozorovaně nevypadlo). Salmon pak má ještě jednu záludnou vnitřní kapsu na víku hlavního prostoru, která svádí ke vložení drobnějších věcí, které se ovšem při zavření víka vysypou do vnitřního prostoru hlavní komory. To jsem nepochopil.
Odvětrávání zad a popruhy
Záda se mi pod batohem potí, což není příjemné hlavně ve chvíli, kdy si po krátké pauze nasazuju batoh zpátky. Triko i batoh jsou na styku mokré a nepříjemně to studí. V tomto ohledu zcela propadává Malmo (nemá nic) a dobře na tom není ani Grebb (jeho systém AFS je příliš mělký). Nati uspokojí tak napůl. Skid už má oddělení pevnou sítí od vyztužených zad batohu, ale síť je na bocích sešitá se zády, takže vzduch moc proudit nemůže. Vyhrávají společně Hunter 45, Stingy a Salmon, které mají prostor mezi sítí a vlastním batohem vyloženě otevřený, při nasazení na zádech se do něj dá zboku zasunout celá dlaň. A funguje to. Samozřejmě v letním horku při výstupu do kopce se záda potí i tak, stejně jako čelo a další části těla.
Jak dobře batoh sedí na zádech také ovlivňuje pohodu při služebním výkonu. A posazení ovlivňuje hlavně systém popruhů. Všechny zkoumané batohy mají hlavní ramenní popruhy dost široké a měkké a doplněné prsní spojkou, u níž lze nastavit výšku. U všech se dá nastavit i délku popruhu. Hunter 45 a Skid mají i nastavitelné přitažení mezi zády a vrškem ramenních popruhů. Pohodlný široký bederní pás mají Hunter 45 a Skid, kratší náběhy bederního pásu pak mají Stingy a Salmon. Malmo má jen úzký bederní pás a Nati a Grebb ho nemají vůbec.
Ostatní parametry batohů
Zkoumané batohy se dost liší svou hmotností. Budeme-li předpokládat, že nižší hmotnost je výhodou, pak zcela vítězí Grebb s 510 gramy. Batohy s ocelovými výztuhami zad patří k nejtěžším, Hunter 45 má 860 g a všechny od Husky kolem 1 kg.
Pro strážce přírody se přirozeně hodí zelená barva. Může na ní ovšem být více vidět špína a ne vždy bude ladit odstín zelené na batohu s odstínem zelené na oděvu strážce (AOPK ČR aktuálně používá zelené bundy a mikiny, ale béžové košile a trika). Nejvhodnější pro strážce tedy nakonec možná bude černá nebo šedá, která je dostupná kromě Nati a Malmo u všech ostatních.
Pláštěnka na batoh je standardní součástí batohů Husky (Skid, Stingy a Salmon), tedy v ceně. Loap nabízí pláštěnku k dokoupení zvlášť v univerzální velikosti. Velikost ale odpovídá modelu Hunter 45 (pojala by i větší), na Malmo a Grebb je zbytečně velká. K Nati žádná nabídka zajištění voděodolnoti nepřišla, materiál batohu přitom vypadá jednzonačně nasákavě.
Zajímala mě i možnost umístění loga (resp. nápisu STRÁŽ PŘÍRODY), tzv. branding. Vždy vyjde levněji tisk než výšivka či nášivka, tisk navíc neovlivňuje odolnost batohu vůči vodě. Dostatečný prostor pro umístění loga je na všech batozích kromě Hunter 45. AlpinePro nabízí jednobarevný tisk za 45 Kč/ks bez DPH, Husky za 99, Loap nacení až konkrétní podobu pro konkrétní batoh.
Reflexní prvky jsou ze zákona povinné při pohybu na silnicích mimo obce za snížené viditelnosti. Je tedy dobré, když jsou součástí oděvu i batohu, aby na to člověk nemusel myslet. Reflexní prvky zepředu i zezadu mají Nati, Skid a Salmon. Malmo nemá naopak žádné. Potisk na zadní ploše Hunter 45 je jen lesklý a ne reflexní (zepředu nic), podobně logo vzadu na Stingy, který má ale reflexní pásky zepředu na obou ramenních popruzích. Grebb má jeden malý reflexní prvek zezadu.
Cena za batoh
Maloobchodní ceny včetně DPH vidíte na stránkách u jednotlivých modelů. Při objednávce přesahující 100 kusů by člověk čekal zajímavé slevy. Nejvstřícnější je v tomto ohledu nabídka značky Loap, kde se dostáváme na méně než polovinu, ovšem musíme připočíst pláštěnku (50 Kč/ks + DPH) a neznámé náklady na branding. Husky nám slevil 27,5 %, což rozhodně také potěší. Cena od AlpinePro jako by žádnou slevu nezahrnovala, ba dokonce je vyšší než aktuální akčně zlevněná cena na stránkách jejich e-shopu. Je ale možné, že by v této souvislosti ještě s nimi šlo o slevě vyjednávat.
Na závěr je třeba dodat, že se všemi zástupci dodavatelů, kteří na poptávku zareagovali, bylo jednání velmi příjemné a je znát, že taková zakázka je pro ně zajímavá.
Ahoj Ondro,
k prvotní informaci ohledně požadavku baťohu pro dobrovolné strážce jsem se opomenul vyjádřit, omlouvám se.
Ale k nynější anketě na výběr vhodného typu batohu bych jednoznačně navrhoval Salmon, jak vzhledem, tak techn.parametry.
dík pěkné léto, Tonda Hosnedl
Ahoj Ondro, 1. místo Skid, 2. Salomon. Z. Záliš