Biopotraviny jsou výhodné především ze dvou důvodů. Za prvé se s nimi do těla nedostávají zbytky pesticidů. Obsah mnoha pesticidů v potravinách není dostatečně omezen hygienickými limity, což ale neznamená, že by neměly záporný vliv na zdraví.
A za druhé při pěstování bioplodin v režimu ekologického zemědělství se pesticidy nedostávají ani nikam do prostředí. Máme tedy zdravější půdu, čistější vodu a dýcháme lepší vzduch. Vyšší cena biopotravin včetně biokrmení přispívá na zdravější životní prostředí.
Proč je vlastně biokrmení dražší? Základním důvodem je vyšší náročnost pěstování. Bez umělých hnojiv vyroste méně rostlinné hmoty. Bez pesticidů bývá úroda nižší, protože její část padne za oběť organismům, které jsme si z hospodářského pohledu pojmenovali škůdci. A zájem o biopotraviny je zatím výrazně menší než o produkty konvenčního zemědělství, což prodražuje i jejich přepravu a prodej. Tady prostě působí ona Klausova “neviditelná ruka trhu”. Podle ní ale čím víc budeme biokrmení a vůbec biopotravin kupovat, tím levnější budou.
Proč krmíme v zimě ptáky? Někdo možná jen proto, aby mu přiletěli blíž a mohl si je lépe prohlédnout. Cíle jiných jsou šlechetnější. Zima je nejen pro ptáky těžkým obdobím na přežití a přikrmováním zvýšíme jejich šance dožít se jara. Koneckonců jsme to my, lidé, kvůli kterým jsou ptáci oslabení – svítíme jim i přes noc, klademe nástrahy v podobě průhledných a zrcadlících se ploch, omezujeme množství dostupné potravy a tu zbylou otravujeme nebo jinak chráníme pro sebe. Takže zimním přikrmováním trochu vyrovnáváme to jejich těžké soužití s námi.
Když to takhle s ptáky myslíme vážně, je volba biokrmení logická – běžnou pesticidovou výrobou krmení ptákům totiž na jedné straně pomáháme a na druhé zároveň škodíme. A právě biokrmení je tou skutečnou pomocí, kdy záporné vlivy snižujeme na minimum. Samozřejmě můžeme třeba slunečnici sami bez pesticidů vypěstovat a ptákům nabídnout, čímž ještě snížíme potřebu dopravy.
Blýskněte s námi na lepší časy
Typickým škůdcem ve stodolách bývali třeba vrabci, které dnes lákáme na naše krmítka. Přikrmování ptáků je symbolem přijetí odpovědnosti. Veřejnost přikrmuje ptáky stále víc a můžeme tedy říci, že je odpovědnější. A ze stejného důvodu stoupá i obliba biopotravin včetně biokrmení. I pro takové odpovědné přátele přírody jsme připravili krmítko s biokrmením. Čím krmíte vy a proč? Podělte se s ostatními v komentářích!