Geocaching může být někdy v rozporu s ochranou přírody, jindy naopak může být přínosný. Negativní vlivy souvisejí nejčastěji se sešlapem vegetace s výskytem chráněných rostlin nebo s umístěním schránky například do dutiny stromu. Tam mohou v trouchu mohou žít larvy chráněných brouků nebo odpočívat netopýři. Jak umístit keš a neškodit se autor připravované keše může dozvědět třeba na kešerském wikiwebu. Věnuje se tomu také naše stránka a v případě zájmu můžme napsat i podrobnější článek.
Keš bez umístění
V roce 2021 se ale kešeři mohou do ochrany přírody zapojit i jinak. Keš bez umístění (locationless cache) není zrovna novinkou. Takové keše byly v začátcích hry jedním z běžných typů, později daly vzniknout samostatné aktivitě s názvem Waymarking. Groundspeak se ale k tomuto typu keší vrátil v loňském roce s keší spočívající v hledání žabáka Signála. Chtěl tak oslavit 20 let geocachingu. A letoš přišel s další podobnou keší, kterou nám udělal opravdu radost. Reaguje tím zejména na fakt, že oblíbené kešerské akce CITO (od Cash In Trash Out – princip “přinášejte hodnotu, odnášejte odpad”) se kvůli opatřením proti šíření koronaviru často nemohou konat.
CITO
A o čem je tedy letošní neumístěná keš s kódem GC8NEAT? Vyzývá ke zlepšení venkovního prostředí už svým názvem. Návrh k vlastním aktivitám vychází z CITO, takže nabízí zapojení například posbíráním odpadků ve svém okolí nebo podél oblíbené vycházkové cesty. Ale pomoc přírodě může vypadat i jinak a podmínky pro zalogování této keše tedy můžete splnit třeba vysázením stromků, likvidací invazních druhů a podobně. Je hezké, že Groundspeak u těchto jiných činností odkazuje na zapojení do existujících akcí, protože i v dobré víře může člověk někdy nevědomky způsobit škodu, pokud nezná přírodu dokonale.
Jak splnit podmínky
Jaký způsob zapojení bychom vám tedy mohli doporučit? Mnoho spolků pořádá akce pro veřejnost, kde se přírodě prakticky pomáhá. Vloni a letos je to složitější, ale ti šikovnější si dokáží poradit i s omezeními. Zatím je na akce brzo, ale nemáte-li svůj oblíbený spolek v okolí, určitě můůžete zkusit třeba Arniku, Hnutí Duha, Děti Země, ČSOP, Lesy ČR a další. Můžete uspořádat akci i sami, v tom případě doporučujeme projednání s obecním úřadem nebo správou NP či CHKO. Většinou vědí o lokalitách, kde je potřeba vyhrabat nebo pokosit trávu, vyřezat nálet, zlikvidovat černou skládku, přehradit odvodňovací kanály, proklestit cestu, opravit schody… Ale sbírání odpadků pomůže vždycky a snad není místo, kde byste žádné nenašli. Když se do toho pustíte, je dobré vytřídit sklo a hliníkové plechovky a ty vhodit do určených nádob. Plastové a papírové odpadky bývají často tak znečištěné, že u nich se třídění nevyplatí.
Tak co? Už máte jasno, jak podmínky pro zalogování letošní zlepšovací keše splníte? Budu rád, když napíšete do komentářů, třeba i jako inspiraci pro ostatní. A hlavně přeju, ať si “odlov” téhle kešky pořádně užijete!