Nezanechávám po sobě stopy.

Po mém pobytu nezůstává žádný odpad.

Proč? Co mohu s sebou donést do přírody, to také mohu odnést zpátky. V přírodě trvá rozklad odpadků zpravidla dlouho. V biotopech přirozeně chudých na živiny může i biologicky rozložitelný odpad vnášet významné množství živin nebo se od něj mohou nakazit živočichové. Proto po sobě žádný odpad nezanechávám.

Snižuju množství svého odpadu. Třídím odpad k recyklaci, jak to jen jde.

Proč? Nejlepším řešením je žádný odpad. Všechny druhy odpadu potřebují ke svému zneškodnění energii. Recyklace vyžaduje už na začátku oddělit různé druhy odpadu. Ve neroztříděném odpadu se mohou jednotlivé složky vzájemně kontaminovat, což většinou vede k nemožnosti následného vytřídění k recyklaci.

Vykovávám potřebu rozumně – nejméně 60 m od vody a zahrabu aspoň 15 cm pod povrch půdy, nebo vše odnesu s sebou do nejbližší popelnice.

Nezanechávám výkaly v přírodě
Nemusí po nás zůstat tohle, jde to i lépe

Proč? Moč se snadno rozkládá v půdě, ale může významně znečistit vodu. Moč zanechává specifický zápach, který ovlivňuje chování některých zvířat v přírodě. Lidské výkaly mohou zapříčinit nákazu divokých zvířat i jiných návštěvníků, pokud jsou zanechány nevhodně. Psí hovínko zabalené do igelitového sáčku a odhozené v přírodě se nerozkládá a straší mnoho let. Proto nezanechávám nic z toho na povrchu.

Jak to vypadá v terénu? Většinu turistických cest v Krkonošském NP nápadně lemují papírové kapesníčky, takže návštěvník má pocit spíš pobytu na záchodě než v přírodě. Skutečně papírové kapesníčky se rozloží zhruba za 3-4 měsíce, ale většina vlhčených se nerozkládá (tvoří je plastová vlákna). Ještě horší jsou pleny, vložky a tampony. Někteří hloupí pejskaři si sice zvykli sbírat výkaly do plastových sáčků, ale klidně je pak odhodí vedle cesty třeba i v národní přírodní rezervaci.

Co s tím? Moc pěkně to popisuje cestovatelka Viktorka Hlaváčková v jednom článku na svém blogu. Palec nahoru! V obchodech s outdoorovým vybavením se dají sehnat toaletní lopatky (kromě té z mého e-shopu se nabízejí např. jedna, druhá, třetí, čtvrtá) či sáčky (např. tady). A až budete hledat to správné místo, vyberte si: 1/ Jestli chcete, aby tuhle vaši stopu našli archeologové ještě za desítky a stovky let, udělejte jamku tam, kam nesvítí slunce a nezatéká voda. 2/ Jestli chcete co nejvíc urychlit rozklad, dopřejte výtvoru vlhko při dešti a teplo při jasné obloze.

Splachovací záchod v přírodě nehledejte – takové řešení by představovalo znečištění vody. Ale můžete se pobavit u animovaného videa, ve kterém se Originalos o tento vynález pokusí.

Při odchodu se ohlédnu, abych se ujistil, že za sebou nezanechávám nic jinak, než bylo před mým příchodem.

Proč? I věci, které v přírodě zapomeneme omylem, mohou být nebezpečné. Bezpochyby nám také mohou kriticky chybět (třeba zavírací nůž). A když si ověříme, že jsme na místě nic nezapomněli, ijen za ten dobrý pocit, že vše je, jak má, to stojí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *