Mrtví strážci přírody

Podle Mezinárodní federace strážců přírody (IRF) zemřelo za posledních 12 měsíců na světě ve službě nejméně 137 strážců přírody. Jde samozřejmě jen o případy, o kterých se IRF dozvěděla. Od roku 2009 je zaznamenaných již 1175 strážců padlých ve službě. Mezi kontinenty je v této statistice nějčastěji zastoupena Asie těsně následovaná Afrikou. Je to dané hlavně ozbrojeným charakterem střetů mezi ochránci přírody a pytláky, potažmo také těžaři dřeva a dalšími nelegálně operujícími skupinami.

Pro poslední rok je ale nejvíc úmrtí v Africe a víme proč. Podepsal se na tom incident z dubna letošního roku, na který jsme vás již upozornili. Přenesme se ještě jednou do národního parku Virunga v Demokratické republice Kongo. Žijí tu sloni, lvi, hroši, horské gorily, okapi a mnoho dalších druhů zvířat. Žijí tu ií lidé. Někteří se živí tím, že přírodu chrání před druhými, kteří se živí lovem zvěře. Situace je samozřejmě složitější. K tomu přispívá i nestabilní politická situace, ve které se pohybují skupiny ozbrojených rebelů, u kterých ani není vždy jasné, o co jim jde. A i když je tak země dost nebezpečná, objevují se tu i turisté toužící spatřit právě přírodu. Jedním z úkolů strážců přírody je pak skupiny takových turistů doprovázet.

Jedna taková skupina se vracela 24. dubna v několika lehkých nákladních autech z vyjížďky. Do cíle, kterým bylo sídlo Správy NP Virunga v Rumangabu jim chyběl zhruba kilometr. Cesta procházela lesem zvaným Mahura. Tady se kolona potkala se skupinou nejspíš rebelů z organizace FDLR (ti ani nikdo jiný se ale dosud k akci oficiálně nepřihlásil). Strážci přírody v konžských národních parcích sice jsou vybaveni zbraněmi (AK-47, Kalašnikov, PKM, Rocket aj.), tady ale byli překvapeni, a tak neměli mnoho šancí. Podle informací od Jean Claude Ndakasiho z místa padlo přímo zde 13 strážců. 4 další zranění strážci jsou dodnes v léčení v nemocnici Goma.

Tenhle Mercedes Unimog byl součástí přepadené kolony, i v něm bylo zabito několik strážců. V Africe slouží mnoho podobných vozidel, repasovaných po vyřazení z armádní služby v Evropě.

Od Jeana máme i fotografie pořízené ihned po tomto incidentu. Pohled na ně není vůbec pěkný, tak zveřejňujeme jen jednu, jak dopadl jeden z náklaďáků. Horší je, že 13 rodin ztratilo člena, kterého milovaly, ale na kterém byly i životně závislé. A do toho ještě Covid, který omezením příjmu z turistiky připravil o práci mnoho dalších strážců. S Jeanem proto domlouváme spolupráci, díky které budete snad brzo moct pomoci i vy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *