Prodloužená ruka, seniorská ruka, podavač předmětů. Pro mě ovšem podavač odpadků. Prostě šikovné udělátko, které má víc využití. Zkoušel jsem různé výrobky, tenhle podavač byl zatím nejlepší. A to přesto, že je dovezený z Číny a já se takovým výrobkům vyhýbám. Tenhle článek berte jako recenzi.
Na co vůbec podavač odpadků?
Jsou lidé, a já si jich moc vážím, kteří na výlety do přírody vyrážejí vybaveni pytlem na odpadky. Ne na ty svoje, ale ty po druhých. Na druhou stranu se nedivím ani těm, kdo na odpadky nechtějí sahat ani v rukavicích. S podavačem odpadků ale mají tento problém vyřešený. Stačí podavač správně namířit, stisknout spoušť a… A odpadek je bezpečně lapen do čelistí, ve kterých se nadno dostane až do pytle svíraného druhou rukou. Při sbírání odpadků podavačem nepotřebujete rukavice, protože na odpadky nesaháte. Nemusíte se tak štítit ani použitých roušek nebo kapesníků. Přesto se mi osvědčilo mít rukavici na ruce, ve které držím pytel.
Když lovíte odpadek ze křoví, kam byste se pro něj jinak vůbec nedostali, snadno pochopíte alternativní název „prodloužená ruka“. Podobně když chcete sebrat sáček, který vítr navál na větev, na kterou nedosáhnete. Při krkolomnějších úkonech by se vám někdy mohlo stát, že se vám podavač složí. Tomu zabráníte stisknutím knoflíku zboku skládacího kloubu. Mně ale spíš vyhovuje, když mohu pohozením ruky podavač složit bez použití druhé ruky.
Do batohu
Nabízený podavač odpadků je lehoučký (asi 300 g). Velkou výhodou je, že je skládací, takže se snadno vejde do batůžku. To oceníte, když vyrážíte na výlet někam dál a přesouváte se třeba autobusem. Obsluhuje se jednou rukou. Druhou ruku tak máte volnou třeba na držení pytle na odpadky, pokud namáte parťáka, který by vám s tím pomáhal. Podavač se snadno omývá, přitom nerezne. Takže když ho po příchodu domů opláchnete, je zase čistý a nemusíte ho skladovat někde v ústraní.
Jistý úchop čehokoli
Čelisti jsou na konci opatřené gumovými koncovkami, takže ani mokrá skleněná láhev nemá úplně tendenci vyklouzávat. Čelisti jsou svírány pružnými kovovými táhly, která se nevykloktají a úchop tak zůstává stále stejně pevný i po letech používání. Není tedy problém sbírat i malé papírky, oharky a další drobné odpadkouše. Ale můžete uchopit pohodlně i věci až do tloušťky 7 cm, u některých tvarů max do 10 cm.
Podavač si poradí i s plechovkami. Ty je samozřejmě dobré před sebráním vysypat (napište do recenzí, kolikrát jste narazili na nějaké živočichy a jaké) a sešlápnout (to může být další zdroj zábavy, nutno vyzkoušet), na závěr hodit do nádoby na kovové obaly, čímž se dostanou k recyklaci. Teprve tak se cesta hliníku dostane do kruhu, který je ideálním tvarem i u nakládání s odpadem. Drobný problém může nastat, když je plechovka na vozovce vyježděná do naprosté placičky. Většinou ji ale stačí botou odsunout trochu stranou a podavač si s ní poradí lépe, než ruka v pracovní rukavici.
Úchop můžete zaaretovat posuvným tlačítkem na boku rukojeti. Já osobně to ale při sbírání odpadků nepoužívám.
Srovnání
Jiné podavače na trhu můžete pořídit i levněji. Ovšem nebývají skládací. Plastové převody úchopu u jiných podavačů se mohou opotřebovat nebo zlomit, což se mi stalo. V prvním případě se čelisti nedovírají a drobnější odpadky tak neuchopíte. Zlomení některého dílu je bohužel závada, která vyřadí podavač z funkce a až na výjimky ji neopravíte.
Pro koho je podavač odpadků
Podavač odpadků je pomocník, který si vždy oblíbí i děti. Mám to odzkoušené jak z rodiny, tak z akcí s kroužky a oddíly. Jediné, co hrozí, je to, že se do sbírání tak zaberete, že nikam daleko nedojdete. Pokud by to ale vadlo, není nic snazšího, než podavač strčit do batohu a zase se chvíli kochat jen krajinou kolem sebe.
Naopak podavač nemůžu doporučit na velké nebo těžké odpadky a tím pádem ani na likvidaci černých skládek.