Sirotek, který to nevzdal

Jeho táta byl strážce přírody. V dubnu 2002 měl službu v lesích NP Virunga (DR Kongo) v sektoru Nyamulagira. Byl ale přepaden, nejspíš rebely z FDLR, a na místě zavražděn. Baluge Kambale Cosmas se tak stal sirotkem už ve svých čtyřech letech. Přesto nezanevřel ani na krutý život, ani na ochranu přírody. Vystudoval to, co ho bavilo nejvíc – umění a ruční práce. A skrze ně teď svůj vztah k přírodě vyjadřuje.

Kambale Cosmas Baluge, sirotek po zabitém strážci
Kambale Cosmas Baluge

AVOR je zkratka Asociace vdov a sirotků po strážcích, což je jedna složka nám už známé Asociace konžských strážců přírody. AVOR vede Kambale společně s paní Kabugho Florence. Jejich cílem je pomáhat vdovám a sirotkům po strážcích se “postavit na nohy”, zejména tedy najít si vhodný způsob obživy poté, co jejich rodina přišla o hlavního živitele. K nejčastějším dovednostem, které na kurzech předávají, patří řezbářství zejména jako výroba turistických suvenýrů. Kromě toho ale učí i šití nebo pečení.

Suvenýry, které mají smysl

Kambale vyrábí hlavně dřevěné figurky zvířat, které zná z konžské přírody. Gorily, slony, antilopy, nosorožce, luskouny, tilápie, želvy – to všechno jsou vlajkové druhy taměších národních parků. Inspirací jsou mu i hory masívu Virunga. Dřevo bere ze stromů, které rostou mimo chráněná území. Na řezbářství se prý hodí nejvíc blahovičníky a greviley. Podle všeho si místní ani neuvědomují, že těmito druhy pocházejícími z Austrálie jejich předkové zalesňovali, kde se dalo. Berou je prostě jako místní stromy. Některé figurky dostanou jednolitý nátěr, aby vypadaly jako, které jejich předkové vyráběli z ceněného dřeva vzácných druhů. U zeber nebo levhartů si Kambale vyhraje s více barvami. Krajinky s trochu naivními prvky maluje na plátno, na keramické vajíčko se mu většinou vejde strom a jedno zvíře.

ručně vyráběné figurky zvířat
Konžská příroda, jejímž nákupem neublížíte, ale pomůžete

S Covidem šířícím se po světě přestali do Konga jezdit turisté a suvenýry není komu prodávat. Tak jsem se rozhodl, že tu krásu afrických zvířat a ruční práce nabídnu vám. Nemusíte kvůli tomu pálit letecký benzín a utrácet desetitisíce za cesty fyzicky. Kupte si nějaký Kambaleho kousek už teď v mém obchodě, nebo se přijďte podívat na výstavu, na které začínám pracovat. Kambale tak bude mít nejen co jíst, ale i co učit ve svých kurzech pro sirotky a vdovy…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *