Osobní plechovková výzva 2020

Odpadky zabíjejíProč mě nejen v lese nejvíc štvou plechovky?

Jednak proto, že je jich hodně a snad čím dál víc. Druhak proto, že ty hliníkové se rozkládají stovky let. Za třetí proto, že výroba hliníku není nic snadného a už vůbec ne ekologicky šetrného (viz třeba havárie v Maďarsku před 10 lety). Navíc se z nich kvůli tvaru špatně pije a nikdy nedostanete ven všechno, takže jsou pro mě takovým symbolem plýtvání.  A konečně: už mnohokrát se mi stalo, že jsem z nalezené plechovky vysypal mrtvý hmyz, který se z této pasti nedostal.

osobní plechovková výzva 2020Druhý život plechovkám

Proto plechovky odnáším z přírody do kontejnerů na kovové obaly, které už naštěstí v okolí mám. Díky tomu dostanou plechovky druhý život, stane se z nich krásný nový hliníkový výrobek. To je (nejen) pro klima lepší, než kdyby skončily ve směsném odpadu.

Každý den jednu

Často si úlovky počítám a bývají jich i desítky z jednoho výletu. Na konci roku 2019 jsem si říkal, že to asi vychází, že jsem v průměru sebral aspoň jednu denně za celý rok. A tak se nabízelo novoroční předsevzetí, i když si je tak nějak ze zásady nedávám. Čili spíš výzva: Dokážu nasbírat za rok 2020 aspoň 366 (ano, letošek je přestupný) plechovek a poslat je k recyklaci? Mimochodem, kdybych je vytřídil na ty opravdu jen z hliníku a odnesl do sběrny, dostanu zhruba 37 Kč. Inu, hodnota mého konání spočívá v něčem jiném.

Dám to?

Rok nezačal ideálně: první den jsem na plechovky nenarazil, druhý den jsem jel do práce na kole a plechovky nesbíral a pak jsem ležel týden s virózou. Třináctého opět do práce (autobusem) a jaké štěstí: travnaté plochy kolem práce vydaly při obědové pauze 16 hliníkových plechovek! Takže šup s nimi do příslušné popelnice a už jsem v plusu 🙂 K tomu pár plastových odpadků a jedna skleněná láhev, ale to se nepočítá. Po třech týdnech už mám 44.

Splněno!

Ukázalo se, že situace je horší, než jsem čekal. V pořadí 366. plechovku, tedy poslední do splnění výzvy, jsem sebral už 29. února. Drtivá většina jich přitom pocházela ze zelených ploch, a to buď přímo z přírody, nebo z Prahy a Českého Krumlova. Naprostá většina plechovek byla od piva nebo energetických nápojů. Všechny jsem poctivě naházel do nádob na kovové obaly.

Význam

Jen malá část plechovek byla ocelových, většina hliníkových. Podle dostupných údajů se v přírodě ocelové plechovky rozkládají asi 15 let, ty hliníkové asi 400 let. Recyklací se u těch hliníkových prý ušteří až 95 % nákladů ve srovnání s výrobou z bauxitu. Na základě této zkušenosti jsem pořídil dva různé podavače předmětů a teď testuji jejich vhodnost právě ke sběru plechovek a dalších odpadků. Aby se mi vrátily výdaje za podavače, ale také pytle a pracovní rukavice, vymyslel jsem úplně nový typ produktu do našeho e-shopu. Pokud se ujme, zapojím do této činnosti i další spolupracovníky a poskytnu jim vybavení.

A co vy? Pijete z plechovek? Nebo je také sbíráte? Napište komentář 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *