Osobní plechovková výzva 2020

Odpadky zabíjejíProč mě nejen v lese nejvíc štvou plechovky? Jednak proto, že je jich hodně a snad čím dál víc. Druhak proto, že ty hliníkové se rozkládají stovky let. Za třetí proto, že výroba hliníku není nic snadného a už vůbec ne ekologicky šetrného (viz třeba havárie v Maďarsku před 10 lety). Navíc se z nich kvůli tvaru špatně pije a nikdy nedostanete ven všechno, takže jsou pro mě takovým symbolem plýtvání.  A konečně: už mnohokrát se mi stalo, že jsem z nalezené plechovky vysypal mrtvý hmyz, který se z této pasti nedostal.

osobní plechovková výzva 2020Proto plechovky odnáším z přírody do kontejnerů na kovové obaly, které už naštěstí v okolí mám. Díky tomu dostanou plechovky druhý život, stane se z nich krásný nový hliníkový výrobek. To je (nejen) pro klima lepší, než kdyby skončily ve směsném odpadu.

Často si úlovky počítám a bývají jich i desítky z jednoho výletu. Na konci roku 2019 jsem si říkal, že to asi vychází, že jsem v průměru sebral aspoň jednu denně za celý rok. A tak se nabízelo novoroční předsevzetí, i když si je tak nějak ze zásady nedávám. Čili spíš výzva: Dokážu nasbírat za rok 2020 aspoň 366 (ano, letošek je přestupný) plechovek a poslat je k recyklaci? Mimochodem, kdybych je vytřídil na ty opravdu jen z hliníku a odnesl do sběrny, dostanu zhruba 37 Kč. Inu, hodnota mého konání spočívá v něčem jiném.

Rok nezačal ideálně: první den jsem na plechovky nenarazil, druhý den jsem jel do práce na kole a plechovky nesbíral a pak jsem ležel týden s virózou. Třináctého opět do práce (autobusem) a jaké štěstí: travnaté plochy kolem práce vydaly při obědové pauze 16 hliníkových plechovek! Takže šup s nimi do příslušné popelnice a už jsem v plusu 🙂 K tomu pár plastových odpadků a jedna skleněná láhev, ale to se nepočítá. Po třech týdnech už mám 44.

A co vy? Pijete z plechovek? Nebo je také sbíráte? Napište komentář 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *