Světový den vrabců s příběhem

Vrabec polní, kterému málem neprodyšně zateplili hnízdo s mladými20. březen si příznivci ptáků připomínají jako Světový den vrabců. Dnešek oslavíme vzpomínkou na jeden příběh z doby, kdy jsem ještě nebyl strážcem.

Rekonstrukce

Vrabec čeká, až bude "vzduch čistý"Budova naproti té, kde pracuju, měla několik větracích otvorů v severní stěně. Ten rok začala velká rekonstrukce celé stavby, ale zároveň jsem si všiml, že do jednoho z větracích otvorů v krátkých intervalech přílétá vrabec. Začal jsem ho sledovat při každém opuštění práce, protože okna z kanceláře směřovala bohužel opačným směrem.

Vrabec využívá chvilku klidu a vlétá do hnízda za otvoremVrabec v ohrožení

Když se po několika dnech dělníci s lešením přiblížili na vzálenost několika metrů od otvoru a vrabci zjevně pořád intenzivně krmili, zavolal jsem na magistrát a domluvil se s tamní zooložkou. Dle jejích instrukcí jsem obsazené hnízdo nahlásil stavbyvedoucímu a o pár dní později jsme se na stavbě sešli všichni k průzkumu a projednání řešení.

Všechno jdeZoolog na úřadě nesedí jen celé dny v kanceláři

Dělníci se vletovému otvoru po dobu hnízdění vyhnuliDělníci se otvoru dočasně vyhnuli a vrátili se k němu, až když vrabci po dalších asi dvou týdnech zmizeli. Hnízdění téhle rodinky tedy bylo zachráněno a bylo nejspíš úspěšné, protože hnízdo bylo po odkrytí dutiny prázdné. Dělníci dutinu i s otvorem z fasády zachovali, takže ji v budoucnosti může využít někdo další. Opuštěné hnízdo za vletovým otvorem po odkrytíI tentokrát to tedy díky všímavosti a ohleduplnosti dopadlo dobře. A nemusíte být zrovna strážcem přírody, abyste mohli pomoci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *