Domácí úkol Malého strážce č. 1 – letokruhy (M, Př)

Dneska jsem si přečetl zajímavý článek o tom, že staré stromy vážou významně víc uhlíku než mladé. A my si můžeme dokonce spočítat o kolik. Jako předmět zkoumání nám poslouží výřez z přibližně 100 let starého smrku z CHKO Blanský les, který jsme využili i pro vzhled jedné části naší deskové hry. Podívejme se na fotku a letokruhy, věnujme se jejich šířce.

Průřez kmenem smrku s letokruhy

Letokruh 1909 je ten od značky 1910 směrem do středu. Má šířku 8 mm a jeho konec leží 18 mm od středu. Letokruh 1999 má šířku 2 mm a jeho konec leží 330 mm od středu. Zanedbáme mnoho dalších rušivých skutečností a budeme počítat s tím, že kmen vá výšku 30 m a letokruhy jsou stejné v celé délce kmene. Porovnejte objem dřevní hmoty kmene, kterou strom vytvořil v letech 1909 a 1999. Budete potřebovat vzoreček pro výpočet objemu válce, který musíte buď znát, nebo si ho umět zjistit.

V dřevní hmotě je vázaný uhlík, který strom získává fotosyntézou ze vzduchu, konkrétně z CO2. Pro zmírnění klimatické změny je dobré, když zajistíme, aby se co nejvíce CO2 vypouštěného lidmi do vzduchu spotřebovalo například fotosyntézou na tvorbu dřevní hmoty. Otázky zní:

  1. Jaký je objem dřevní hmoty vytvořený tímhle smrkem v roce 1909 a jaký je objem za rok 1999?
  2. Spotřeboval tenhle smrk více vzdušného CO2 jako mladý v roce 1909, nebo jako celkem starý v roce 1999?
  3. Kolikrát více to bylo?
  4. Je z hlediska zmírnění klimatické změny lepší mít v lese mladé, nebo staré stromy?
  5. Jaké další skutečnosti, které jsme při výpočtu zanedbali, ovlivňují výsledek a jak moc?

Odpověď na otázku č. 3 by vám měla vyjít ve tvaru A,BCD. Pokud zadáte kód voucheru “ABCD” (tedy s vynecháním desetinné čárky) při objednávce v mém obchodě, získáte slevu ve výši (A+B+C-D) % z ceny objednaného zboží 😉 Správné odpovědi tedy prosím nepište do komentářů!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *