Našlapaný den Strážkyně přírody Jany

SIgráček Strážkyně Jana s rouškou - trhání medvědího česnekutrážkyně přírody Jana si nasadila roušku proti koronaviru a vyrazila do přírody Moravského krasu, kam se nahrnuly i spousty výletníků.

Mnoho z nich se chovalo, jako by byli v přírodě poprvé a vůbec netušili, co se v chráněných územích smí a co je zakázané.

Strážkyně přírody v akci

Tak například paní, která trhala medvědí česnek, Jana vysvětlila, že ho může sbírat jen mimo přírodní rezervaci. V PR se žádné rostliny sbírat nesmí a stejně tak i chytat živočichy je zakázané.

Pozorování chráněných sokolů

Igráček Strážkyně Jana s rouškou - pozorování sokolůDvojici mladých lidí strážkyně přírody Jana nechala nahlédnout dalekohledem do hnízda vzácných sokolů na skále.

Letos tu opět zahnízdili a několik “chlupatých” mláďat už se vylíhlo.

Vstup mimo cesty

Igráček Strážkyně Jana s rouškou - vstup mimo cesty v NPRKvůli sokolům uzavřeli cestu vedoucí lesem nad hnízdem. Strážci na její začátek umístili přes cestu pásku s nápisem Vstup zakázán. Ne všichni to ale dodrželi.

Výrostka, který se v lese za páskou objevil, Jana poučila, že v národní přírodní rezervaci se smí chodit jen po značených cestách, aby nebyla příroda poškozovaná. A tady navíc hrozilo, že i na té jindy přístupné cestě kluk sokoly vyplaší a oni by mohli hnízdo opustit.

parkování mimo silnice

Igráček Strážkyně Jana s rouškou - parkováníPotom Jana dojela zkontrolovat, jestli řidiči neparkují na loukách. Bohužel několik takových špatně zaparkovaných aut našla. Pokud byli řidiči nablízku, zaplatili pokutu. Ostatní dostali upozornění za stěrač a budou muset dojít pokutu vyřídit do kanceláře.

Táboření

Igráček Strážkyně Jana s rouškou - táboření a rozdělávání ohněAle co je to cítit ve vzduchu? Kouř prozradil, že nedaleko si někdo v chráněném území rozdělal oheň. A nejen to, dokonce si tu i postavil stan. Sice nerada, ale i za tenhle přestupek musela strážkyně přírody Jana udělit oběma lidem pokutu.

Rozhovor

Igráček Strážkyně přírody Jana s rouškou - rozhovor pro televiziAle to už byl nejvyšší čas vyrazit na místo, kde měla Jana domluvenou schůzku s reportérem. Televizní diváci se tak ve večerních zprávách mohli podívat, jak to v Moravském krasu v době koronavirové karantény vypadá. To byl ale rušný den!

Prohlédněte si celý fotopříběh:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *