Roháč v Praze

Ahoj, rád bych se Ti představil. Jsem roháč obecný, samec. Říkají o mně, že jsem největší brouk Evropy. Samice nemají tak velká kusadla, ale ani od nich se vám obranné kousnutí nebude líbit. Já jimi odhazuju jiné samce, kteří se mi připletou do cesty. Milujeme duby, naše larvy jejich mrtvé dřevo a trouch. Potřebuju tedy stromy, kterým říkáte přestárlé nebo poškozené. V Praze se mi líbí hlavně na Petříně a od Smíchova až po Košíře, ale nálezy mám i z Radotína, Točné a dalších míst. Přesto jsem ohrožený a chráněný a nežiju jen tak leckde. V České republice mě najdeš jen v teplých oblastech.

roháč obecný, malba
Roháč obecný podle Jany Zemanové, 2021. Šíření je možné jen se souhlasem MalyStrazce.cz.

Pomůžeš mi prosím přežít? Co bych od Tebe potřeboval:

  • Chraň poškozené a staré stromy, dokud stojí. Právě takové potřebuju pro vývoj svých larev. Já miluju duby, i ostatní ale poslouží hmyzákům i ptákům.
  • Z dutin starých stromů nevyhrabávej trouch, nic do nich nelij ani neházej. Pokud tam jsou odpadky od hlupáků, šetrně je vyndej a vyhoď, kam patří.
  • Nechytej mě, nezabíjej. Já Ti také neškodím. Potřebuju se rozmnožit, abychom jako druh přežili.
  • Když mě najdeš, zaznamenej to. Třeba do české mobilní apky BioLog. Tak se o mě dozví všichni vědci i úředníci a snad nenechají zničit místo, kde žiju. Můžeš zkusit i mezinárodní apku iNaturalist. Nebo můžeš využít knihovnu BioLib, tam mě také mapují.
  • Jestli jsi mě našel na místě, kde mi hrozí nebezpečí, odnes mě nejlépe na kůru nějakého staršího stromu. Jestli to byla larva nebo kukla, vrať mě zpátky. Kdyby to nešlo, najdi co nejpodobnější bezpečné místečko.

Držím nám palce, abychom oba přežili a užívali si života na Zemi. I v Praze to jde. Když přijdeš na některou z akcí Malého strážce, možná se Ti poštěstí zíkat podtácek s mým portrétem.

roháč obecný samice fotka
Samice roháče obecného.

Ať už tě zajímá stráž přírody, originální české vzdělávací hračky, tipy na zodpovědnější chování nebo další podobná témata, pokračuj na domovskou stránku. Nudit se tu určitě nebudeš 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *