Rys pro Igráčka

Rys patří k ikonickým postavám české ochrany divokých zvířat. Nikdo se tedy nemůže divit, že zmínky o něm najdete v řadě našich článků a jeho podobu hned u několika druhů originálního zboží v našem obchodě. A od teď se stává nerozlučným společníkem Igráčka Strážce Jirky. Jednoduchou vystřihovánku rysa i s vlajkou projektu 3Lynx totiž nově přikládáme ke každému prodávanému Igráčkovi.

Igráček Strážce Jirka s dalekohledem, hraničníkm, rysem a vlajkou 3Lynx

Možná tenhle papírový rys tvarem těla dokonale neodpovídá tomu živému. Zato pomůže rozvoji jemné motoriky při vystřihování. K tomu se nejlépe hodí malé rovné nůžtičky na nehty, se kterými se tak dítko snáze sžije. Pak stačí vystřižený placatý papírek párkrát ohnout a hle – rys ve správné velikosti k Igráčkovi je na světě. Vlajka je jednodušší na vystřižení, ale vyžaduje slepení kolem kousku špejle – další dovednost, která se hodí. Výbava je rázem tak bohatá, že Jirkovi nestačí ruce, aby pobral jak dalekohled, tak turistickou mapu i vlajku. Co dřív a co potom?

Projekt 3Lynx

Mezinárodní projekt 3Lynx spojuje dvě trojice zemí (Česko a Německo s Rakouskem a Slovinsko a Itálii s Chorvatskem). Díky projektu se nejen získá více informací o tom, jak se rysům v těchto dvou přeshraničních oblastech daří, ale hlavně dojde k zapojení všech důležitých partnerů, jejichž činnost se života rysů bezprostředně dotýká. Kromě ochranářů jde tedy hlavně o lesníky a myslivce. Držíme palce, ať se díky projektu rysům vede lépe nejen u nás!

Jedinečná kresba

My jsme se o téhle jednoduché vystřihovánce dozvěděli na poutavé přednášce v informačním středisku Správy NP Šumava. Věděli jste, že každý rysí jedinec se dá rozpoznat podle skvrn na srsti? Díky tomu o pohybu jedinců vypovídají nejen údaje z obojků s GPS vysílačem, ale i snímky z fotopastí. A když se najde nějaký rys přejetý na silnici nebo zastřelený, mohou vědci snáze dohledat, odkud pocházel. Na snímcích z fotopastí jsme si mohli sami vyzkoušet, že spojit dvojici fotek se stejným zvířetem až tak složité není. A že je zatím rysů málo, dovedou odborníci některé jedince poznat na první pohled. I proto dostávají všichni rysi svá jména.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *