Čeho se vyvarovat v přírodě – šetrná turistika

Pokud nejste pravidelnými posluchači pořadu Meteor Českého rozhlasu, možná vám unikl letošní devítidílný prázdninový seriál věnovaný vhodnému chování při návštěvě přírody. V něm se redaktoři Petr Sobotka a Kateřina Březinová v roli výletníků potkávají se strážcem přírody a prodiskutují pokaždé trochu jiné téma. Vždy je v něm ale turistika v přírodě.

Pokračovat ve čtení “Čeho se vyvarovat v přírodě – šetrná turistika”

První sníh

V sobotu vyrazil strážce Jirka na obhlídku svého rajónu. I když se už příroda ukládala k zimnímu spánku, potěšil se Jirka lilií, kterou sleduje už od jara. Samozřejmě nekvetla, naopak byla v posledním stádiu – se suchými polody, ze kterých se už semena vysypala.

Pokračovat ve čtení “První sníh”

Odpadkové koše v přírodě

Při povídání s návštěvníky přírody jsou pohozené odpadky častým tématem. Všichni se shodují, že odpadky se do přírody odhazovat z mnoha důvodů nemají. Na tom, jestli by to vyřešilo víc košů, už se ovšem shoda hledá hůř. V návštěvnických anketách se s požadavky na více košů setkáváme pravidelně. Jednoznačný recept na odpadkové koše vhodný vždy a všude, jak už to bývá, neexistuje. Proč?

Pokračovat ve čtení “Odpadkové koše v přírodě”

Ruka – podavač

Podavač odpadků s aretovaným úchopem

Prodloužená ruka, seniorská ruka, podavač předmětů. Pro mě ovšem podavač odpadků. Prostě šikovné udělátko, které má víc využití. Zkoušel jsem různé výrobky, tenhle podavač byl zatím nejlepší. A to přesto, že je dovezený z Číny a já se takovým výrobkům vyhýbám. Tenhle článek berte jako recenzi.

Pokračovat ve čtení “Ruka – podavač”

Podtácek s roháčem

roháč obecný, malba

Při setkání s některým z pražských strážců přírody můžete získat kartonový podtácek. Představí se vám na něm roháč obecný, jeden z chráněných druhů, které se vyskytují v Praze. Obrázek namalovala Ing. Jana Zemanová. Na rubové straně se roháč v pár větách představuje. Kdo chce o něm vědět víc, přepsáním webové adresy nebo naskenováním QR kódu si může přečíst víc v podrobnějším příspěvku.

Pokračovat ve čtení “Podtácek s roháčem”

Třídění odpadu

Správné třídění odpadu v domácnosti může ušetřit nejen významnou část výdajů za jejich odvoz, ale hlavně životní prostředí. Jak? Tím, že se nezaneřádí skládkami nebo zplodinami a popílkem ze spaloven. A také tím, že se může snížit objem nebo náročnost výroby. Nicméně před vytříděním vždycky ještě zvažujeme, jestli se daná věc dá znovu použít, ať už u nás doma nebo u někoho ze známých.

Pokračovat ve čtení “Třídění odpadu”

Rys pro Igráčka

Rys patří k ikonickým postavám české ochrany divokých zvířat. Nikdo se tedy nemůže divit, že zmínky o něm najdete v řadě našich článků a jeho podobu hned u několika druhů originálního zboží v našem obchodě. A od teď se stává nerozlučným společníkem Igráčka Strážce Jirky. Jednoduchou vystřihovánku rysa i s vlajkou projektu 3Lynx totiž nově přikládáme ke každému prodávanému Igráčkovi.

Pokračovat ve čtení “Rys pro Igráčka”

Roháč v Praze

Ahoj, rád bych se Ti představil. Jsem roháč obecný, samec. Říkají o mně, že jsem největší brouk Evropy. Samice nemají tak velká kusadla, ale ani od nich se vám obranné kousnutí nebude líbit. Já jimi odhazuju jiné samce, kteří se mi připletou do cesty. Milujeme duby, naše larvy jejich mrtvé dřevo a trouch. Potřebuju tedy stromy, kterým říkáte přestárlé nebo poškozené. V Praze se mi líbí hlavně na Petříně a od Smíchova až po Košíře, ale nálezy mám i z Radotína, Točné a dalších míst. Přesto jsem ohrožený a chráněný a nežiju jen tak leckde. V České republice mě najdeš jen v teplých oblastech.

Pokračovat ve čtení “Roháč v Praze”